Dřevěné kostky spolu se stavebnicemi patří mezi nejoblíbenější hračky napříč stoletím. Kromě toho, že děti prostě baví, jim pomáhá zlepšovat motoriku, rozvíjet fantazii, učit se barvy či poslouží jako základ další hře, například jako dráha pro autíčka. Posloužit mohou také na procvičování pořádkumilovnosti – po hře si dětičky vše posbírají a pečlivě uloží do krabice či jiné nádoby k tomu určené.
Existuje hned několik druhů dřevěných kostek pro děti:
- Vhodné od 1 roku – jedná se o velké kousky, z nichž děti sestaví jednoduché obrazce či stavby. Jejich větší rozměr zaručuje lepší stabilitu.
- S obrázky – klasika mezi klasikou. Každá strana obsahuje součást jiného obrázku, takže dohromady lze postupně sestavit šest různých obrázků se zvířaty či motivy pohádek a dalších. Na tyto pak plynule navazuje koupě puzzlí, tedy dalšího stupně v rozvoji motoriky a představivosti.
- Natural – neboli přírodní, dávají dětem obrázek skutečného vzhledu dřeva. Obzvláště vhodné jsou pro „okusovače”.
- Barevné – jednotlivé kousky jsou laděny do jedné barvy, celá sada pak většinou obsahuje více ze základních barev. Skvělá pomůcka také pro učení barev.
- Skládací – mají různé tvary a slouží tak jako stavebnice, z nich lze skládat budovy, věže, garáže pro autíčka a mnohé další stavby.
- S magnety – opět slouží jako stavebnice, ovšem s tím rozdílem, že díky magnetům stavba drží lépe při sobě.
Pokud vybíráte kostky, zaměřte se především na jejich velikost, propracovanost, barevnost a zpracování. Malé děti zaujmou spíše větší kousky, které se jim lépe vrství na sebe. S těmi malými nejde úplně dobře postavit vysokou věž, protože jsou nestabilní. Stejně tak si vystačíte se základními barvami – není třeba mít celou barevnou paletu. Nekupujte levné, odfláknuté sady obsahující na sto kousků. Méně je někdy více! V každém případě by měli jednotlivé kousky být pečlivě natřeny a ošetřeny tak, aby si dítě nezarazilo třísku.