Tento stav a pocit zajisté zná každý z nás. Alespoň jednou každý zažil nejen pocit vnitřního neklidu – nevyváženost, zrychlený srdeční tep, zvýšenou intenzitu pocení či nechutenství. Jedná se většinou o krátkodobou záležitost, avšak někdy se může opakovat ve velmi častých intervalech nebo může se vkrást a působit negativně na stav, nejen lidské duše, po dobu několika dní. Jak se účinně bránit a jaká je ideální prevence? Nejen pohyb a bylinky efektivně pomohou.
Spolehliví pomocníci aneb je to snadnější, než se může zdát…
- Fyzická aktivita – osvědčeným a efektivním je zaručeně běh, ale ne každý holduje tomuto sportu, mnohdy není umožněno na základě zdravotního stavu, věřte, že jakákoliv fyzická činnost prokáže náramnou službu, postačí procházka na čerstvém vzduchu, o víkendu můžete podniknout výlet do přírody, blahodárný účinek má také plavání, jóga, pilates apod.
- Strava – je velmi zásadní zažazení možských plodů do jídelníčku, bylo vědecky prokázáno, že konzumace ryb a mořských plodů viditelně působí proti depresi, úzkosti, dále je vhodná konzumace ovesných vloček, díky obsahu vitamínu B i kyselině listové tak efektivně regulují výkyvy nálad, banány jsou prokazatelně účinné svým působením na celkový nervový systém člověka, mají tlumící vliv nejen na depresi a podrážděnost, mezi nejúčinnější přírodní antidepresivum je považována bazalka, nejen pro svou lahodnou chuť a aróma je oblíbená především v italské kuchyni, ale má léčivé účinky, spolehlivě si poradí nejen s depresí!
- Meditace, relax – nejen lékaři se shodují na důležitosti každodenní meditace, která má značný vliv na zklidnění lidské mysli, podstatné je i dopřát si relax, ať už v podobě poslechu oblíbené hudby, čtením zajímavé knížky, setkání s přáteli apod.
- Moc a kouzlo bylinek – nejúčinnější variantou je popíjení bylinných čajů, efektivní je mučenka, která nejen tlumí pocity úzkosti, ale je účinná i proti záchvatům hysterie, osvědčená je levandule, ideální je domácí sušená levandule, postačí 2-3 kávové lžičky, přelít vroucí vodou, nechat cca 5 minut louhovat a poté horký nápoj vypít, levandule disponuje schopností, že dokáže zmírnit i středně těžké deprese, dále vhodnou alternativou je heřmánek, ideální je třezalkový čaj, třezalka je dokonce stejně efektivní jako prozac, avšak bez vedlejších účinků, bez rizika vytvoření návyku a zejména se jedná o přírodní antidepresivum!
- Spánek – jedná se o častý problém, který úzce souvisí nejen s depresí a splínem, kdy je svízelem nespavost, přitom spánek je velmi důležitý, je efektivním lékem, je dobré chodit spát ve stejný čas každý den, spát v místnosti, kde není příliš teplo, naopak dostatek tmy, kvalitní postel je základním předpokladem pro navození dobrého spánku.
- Masáže i akupunktura – masáž má pozitivní vliv nejen v přínosu fyzické relaxace, ale též způsobuje, že lidské tělo vyprodukuje menší množství stresových hormonů, akupunktura nejen pomůže renovovat v těle potřebnou emocionální vyváženost, ale též může pomoci ke snížení nejen fyzické bolesti, která je spojena s depresí.