Gravitace je mocná síla a kromě toho, že nás drží při zemi, abychom neodletěli do vesmíru, je důvodem spadu prachových částic na koberec. Jak to vlastně s těmi nečistotami na podlaze je?
Jak správně pochopit nečistotu na koberci
V některých odborných i laicky koncipovaných článcích a diskusích se můžete dočíst, že se nečistoty na povrchu koberců v domácnostech či v kancelářích dělí na dva základní typy – suché (prašné) a s obsahem tuku (mastnoty). Kdyby toto dělení ve skutečnosti existovalo exaktně, dalo by se mu předcházet a nasazovat na odstraňování nečistot potřebné prostředky, tedy např. pro suché prachové částice jen docela obyčejný sáčkový vysavač.
Ve skutečnosti se však prach nikdy nevyskytuje v suché formě, do hry totiž vstupuje jednak vlhkost vzduchu a pak také obsah tukové složky, která se víří vzduchem a dopadá také na zem. Vezměme malý příklad – odumřelé kožní šupinky jsou pokryté mastným potem či kožním mazem, dále vzduchem putuje mastnota při vaření, uvolněná např. ve vodní páře při přípravě polévky, omáček, při smažení jídel atd. Stačí jen malé množství vlhkosti a tuku a ze suchého prachu se stane žmolek, který se přichytí ke kobercovému vláknu a vysavač si s ním neporadí.
Dalším problémem je výkon vysavačů a podtlakový efekt hubice na koberci, tehdy část nečistot na podlaze zůstane. Můžete si to ověřit i malým pokusem – vysajte kus koberce a pak navlhčeným hadříkem, nejlépe švédskou utěrkou, toto místo párkrát za sebou přejeďte vždy jen jedním směrem. Začnou se tvořit chuchvalce nečistot, které na podlaze zůstaly.
A právě nedokonalost odstraňování nečistot vysavačem vede k tomu, že se čas od času musí nasadit výkonnější strojní systém čištění koberců Praha 6, např. technologie Rotovac. Ta spočívá v rotační hlavici (jak napovídá samotný název), která důkladně smísí kobercová vlákna s čisticím prostředkem, a následně je celá směs odsávána výkonným sacím systémem.