Připadá vám přinejmenším zvláštní, že by výrobky z betonu krášlily exteriér? Když se totiž řekne „beton“, mnozí z nás si představí vojenské opevnění nebo strohý železobetonový mostní pilíř, který ale rozhodně není tématem pro impresionistické malíře. S betonem zkrátka počítáme jako s něčím ultra moderním, co je charakteristické pro současné stavební odvětví, a co s uměním nemá nic společného. Může to však být docela jinak.
Betonové ploty – když se poprvé na trhu objevil betonový plot, složený z tenkých odlévaných desek a nosných železobetonových sloupků, šlo o něco zcela odlišného od předchozích konceptů výstavby oplocení. Odlitky byly prováděné do tvarových forem a jejich povrch byl skutečně vyvedený. Připomínal štípaný kámen, mozaiku a další geometrické útvary a vzhledem k tomu, že desky byly velmi tenké, pouhé čtyři centimetry, nepůsobilo oplocení příliš hrubě a vulgárně.
Šachovnice – před mnoha lety přišel někdo se zajímavým řešením střídat mezi sebou jednotlivá pole desek barvami v podobě, která připomínala šachovnici. Tento nápad vynikal hlavně u silně kontrastujících barev, např. u červenohnědé s šedou anebo s okrovou a u krémové a tmavě zelené. Šachovnicový plot působí velmi elegantně a odvážně a hodí se k mnoha typům objektů.
Beton a dřevo – dřevo se s betonem vhodně doplňuje, pokud se vytvoří betonový spodní sokl a horní část vyplní dřevěné palubky či latě vodorovně či svisle pokládané. Oblíbené jsou především latě vodorovné, pokládané přes sebe v mírném sklonu cca 30 stupňů.
Živý plot – betonové ploty v Pardubicích jsou velmi tenké, zaberou v prostoru jen několik centimetrů v půdorysném profilu, a tak je není problém předsadit živým plotem. Ten může být uvnitř pozemku, zatímco beton jej bude chránit zvenčí. Budete tím mít zajištěné soukromí a chráněný živý plot před povětrnostními vlivy.