Pro mladý pár, který se rozhodne jít životem společnou cestou, je řešení způsobu spolužití důležitý. Nabízí se několik variant. Od bydlení u rodičů, v pronajatém bytě či domě, anebo si pořídit bydlení vlastní. Tímto rozhodnutím se sice mladý pár ve většině případů zadluží, ale pokud životní okolnosti budou přát, už za dvacet let může být nemovitost splacená. A bydlení ve vlastním bývá splněným snem mnoha mladých lidí.
Ideálním řešením pro bydlení mladého páru je koupě bytu. Finanční náklady jsou nižší, než při pořízení rodinného domku. Byty bývají k dispozici v každém větším městě. Při výběru rozhoduje nejen jejich velikost. Ale rovněž dostupnost, kterou určuje jejich cena. Mladý pár musí učinit finanční rozvahu, aby splátky hypotéky byly přijatelné. A umožnily i další životní náklady. Největší zájem bývá o byty dvoupokojové. S kuchyní a příslušenstvím. Pro první roky bydlení to bývá velikost naprosto dostačující. S příchodem dítěte bývá nárok na velikost bytu jiná. A tak je potřeba uvážit, zda třípokojový byt nebude výhodnější investice i do budoucna. Hned na počátku.
Rozhodnutí koupě rodinného domu je sice finančně náročnější. Ale velikost a přilehlá zahrada, bývá odměnou za toto rozhodnutí. Možná je koupě staršího domku, který je možné upravit podle svých představ. Současná nabídka dřevostaveb je rovněž finančně přijatelná. Náklady na stavební místo sice investici navýší. Ale nový dům, který nebude potřebovat další úpravy, ji vyváží. Možnost je rovněž koupě bytu v řadové zástavbě, ke kterému patří poměrný díl zahrady. Pokud se mladí lidé rozhodnou pro stavbu klasického zděného domu, musí počítat s větší investici. Tu je ale možné rozložit do splátek na delší časový úsek a ten jejich nemovitost zhodnotí. Možnost přístavby letního domku či kryté pergoly kvalitu bydlení rovněž zvyšuje. Případnou stavbu bazénu v zahradních prostorách přivítají nejen děti, ale i všichni přátelé. Udělat vhodné finanční rozhodnutí na počátku soužití usnadní mladému páru mnoho času a zbytečných starostí.